Jak pomóc dziecku po rozstaniu rodziców?

W dzisiejszych czasach niestety coraz częściej dochodzi do rozwodów. Wszystko to wpływa bezpośrednio na otoczenie rozwodników. Jednak przede wszystkim cała sytuacja staje się trudna, kiedy w grę wchodzą dzieci. W końcu często są one zmuszane do zmiany miejsca zamieszkania, opuszczenia jednego z rodziców lub co gorsze, wyboru między nimi. Bardzo często wpływa to bezpośrednio na ich charakter, czy też oceny w szkole i zachowanie już w dorosłym życiu. Nie ma co ukrywać, ze dzieci rozwodników znacznie częściej sami nimi zostają w przyszłości. W końcu zostali oni wychowani w przekonaniu, że taka możliwość istnieje i najbliższe otoczenie się na nie decyduje. Dlatego też trzeba robić wszystko, aby pomóc swojemu dziecku w przejściu przez rozwód i rozstanie rodziców.

Rozmowa z dzieckiem pierwszym etapem pomocy

Wiele osób zadaje sobie konkretne pytanie, jak pomóc dziecku po rozstaniu rodziców. Jednak odpowiedź nie zawsze jest tak prosta i identyczna w każdy przypadku, dlatego indywidualne podejście staje się bardzo istotne. Na samym początku rodzice powinni przeprowadzić ze swoim dzieckiem lub dziećmi poważną rozmowę. W końcu nic nie pomaga tak, jak otwarta wymiana zdań, przedstawienie konkretnych faktów i zapewnienie, że rozwód nie wpłynie znacząco na relacje panujące w rodzinie. Tak naprawdę takie rozwiązanie może już poczynić naprawdę duże postępy. Jednak nie zawsze wystarczające. Co nie oznacza, że można pozwolić sobie na ignorowanie tego etapu, wręcz przeciwnie.

Konsultacje u psychologa

Jednak bardzo często konieczna będzie również pomoc psychologa i skonsultowanie z nim problemu. Konsultacja psychoterapeutyczna może mieć różne formuły, czasem w konsultacjach powinno zabrać udział tylko dziecko, ale bywa również tak, że największe efekty przyniesie sytuacja, w której będzie w niej uczestniczyć cała rodzina. Dlatego też warto doradzić się specjalisty, która z opcji może przynieść najlepsze efekty w krótkim stosunkowo czasie. W końcu każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko było szczęśliwe i nie traciło nic. Dlatego też szybkie działanie wydaje się być tak istotne.

Psychoterapia indywidualna jest częściej skierowana jednak dla starszych dzieci, czy nawet nastolatków, którzy mają opory w pełnym otwarciu się przed zarówno specjalistą, jak i rodzicem. Oczywiście nie oznacza to, że w innych przypadkach te rozwiązanie się nie sprawdzi, jednak trzeba przyznać, że właśnie dla takich osób przyniesie ona najbardziej satysfakcjonujące efekty. Bardzo istotne jest zatem przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, że dzieci naprawdę mają problemy związane z poradzeniem sobie z rozwodem ich rodziców. Uważna obserwacja i działanie odpowiednie sprawia, że można w szybki sposób znacznie pomóc swojemu dziecku i uchronić go przed wieloma rzeczami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *