Remedium na problemy w małżeństwie

Małżeństwo daje nam zazwyczaj wiele szczęścia. Poczucie bliskości, codzienne radości wzmacniają nas i polepszają nam nastrój. Jednak z drugiej strony małżeństwo wcale nie jest takie łatwe – wie o tym doskonale każdy, kto posiada już żonę czy męża. Codzienne kłopoty, kłótnie, problemy czasem zdarzają się przeważać i dominować w małżeństwie…

Najczęstsze problemy w małżeństwie – problemy z komunikacją

Co najczęściej pojawia się jako problem? Otóż jest to szeroko pojęta komunikacja z partnerem. Często, gdy mija pierwszy okres zauroczenia, kiedy to widzimy wszystko dookoła w różowych barwach, dopada nas szara codzienność. Niektórzy znajdują wówczas przyjemność w drobnych, wykonywanych razem czynnościach, jak np. picie kawy, inni natomiast dostrzegają tylko wady.

Problemy z komunikacją zazwyczaj nie pojawiają się na początku związku ani małżeństwa. Niestety najczęściej dopiero mamy z nimi styczność mniej więcej po kilku latach małżeństwa. Dlaczego właśnie wtedy? Otóż wówczas pojawiają się różne spięcia. Jedna osoba chce postawić na karierę, druga zaś na tworzenie rodziny. Jedna chce wybudować dom, inna przeznaczyć pieniądze na dalekie podróże czy dobre auto. Czasem zaś do konfliktu wystarczy, że rozbieżność zdań będzie dotyczyła koloru ścian czy typu obiadów.

Czasem też po pewnym czasie wspólnego życia z żoną czy mężem odkrywamy pewne wady, które nam przeszkadzają. Mogliśmy nawet je widzieć wcześniej, lecz bagatelizować. Któż by bowiem przejmował się tym, że druga osoba lubi np. mieć kilkanaście kubków od herbaty na biurku? Jednak jeśli na początku nas to denerwowało, to z czasem może być jeszcze gorzej.

Inne problemy w małżeństwie

Warto jednak wspomnieć, że w małżeństwie zdarzają się także inne problemy niż te spowodowane brakiem komunikacji i wzajemnego uszanowania własnych charakterów i potrzeb. Czasem zdarza się, że prawdziwym kłopotem mogą być wzorce wyniesione z domu. A konkretniej to, że nie możemy się od nich uwolnić i podświadomie je naśladujemy.

Jakie to są wzorce? Oczywiście na pewno każdy wspomni tu o rodzinach, w których była przemoc czy alkohol. Jednak to nie wszystkie negatywne wzorce. Czasem posiadamy obraz dominującej matki czy wycofującego się ojca, co także jest szkodliwe.

Psychoterapia dla małżeństw

Jak można uratować małżeństwo? Czy warto o nie walczyć? Zdecydowanie tak! Należy bowiem zdać sobie sprawę z faktu, że to iż w naszym małżeństwie pojawił się kryzys nie wynika z tego, że taki związek nie ma przyszłości. Kryzys, czasem większy, czasem mniejszy dopada praktycznie każdy związek. W sytuacjach kryzysowych często niezbędna jest pomoc psychologiczna – bez niej nie ma szans na powrót do normalności,

Warto wówczas udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Dlaczego? Jest to specjalista, który doskonale pomoże nam znaleźć źródło konfliktu a następnie uporać się z nim. Psychoterapia dla małżeństw uczy sztuki komunikacji, wzajemnego szacunku dla swoich charakterów, umiejętności pójścia na kompromis oraz pomaga także w przepracowaniu wzorców wyniesionych z domu.

Słowem – psycholog pomoże odbudować nasze małżeństwo na nowo. Warto bowiem dodać, że w wielu przypadkach rozstanie się powoduje jedynie to, że dawne problemy przeniesiemy na nową osobę. Opłaca się zatem zawalczyć o szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *